18.05.2012

Zapowiedzi książkowe #5

Czyli ciekawe majowe książkiGłową o mur Kremla Krystyny Kurczab-Redlich jest zbiorem przejmujących reportaży o życiu Rosjan. To zapis odczuć autorki zrodzonych podczas jej wielokrotnych pobytów w Rosji. Książka wprowadza w szaleńczo niejednoznaczną rzeczywistość tego kraju. Przekaz autorki jest wypadkową danych arbitralnie udostępnianych przez rosyjską propagandę oraz własnych obserwacji i wniosków. Na podstawie długoletnich obserwacji Krystyna Kurczab-Redlich tworzy ciekawy obraz postkomunistycznej Rosji, która balansuje pomiędzy niebytem a demokracją. Analizuje system władzy Putina, odbudowującego dyktaturę oraz mentalność Rosjan znoszących wszelkie trudności życiowe w imię poczucia wielkości Rosji jako mocarstwa. Autorka łamie schematy: Rosji - kraju, którego boi się Europa Zachodnia oraz Czeczenii - zaułku opanowanego przez terrorystów. I zadaje trudne pytania: czy czeczeńskie akcje terrorystyczne są prowokacją ze strony Kremla i rosyjskich służb specjalnych? Głową o mur Kremla pozwala spojrzeć na wojnę w Czeczenii z zupełnie innej strony. Pisze: „Kreml poddał Czeczenów terrorowi moralnemu i fizycznemu, a świat - terrorowi kłamstwa". Autorka dobitnie ukazuje problem łamania praw człowieka. Ludzie porywani z domów, torturowani, gwałceni, mordowani, rozrywani dynamitem - taka wyłania się codzienność Czeczenii. Krystynę Kurczab-Redlich interesują głównie fakty, lecz w natłoku wydarzeń ostatnich lat emocje mają równorzędne znaczenie. Mieszkańcy kraju, polityka, bieda życia - śledzone latami - w Głową o mur Kremla ukazane są z niesamowitą siłą wyrazu.

Mówimy: Rosjanie nie dorośli do oporu, Rosjanie nie nadają się do demokracji... Sami o sobie też mówią źle: „my raby" (my niewolnicy), my bydło... To upraszczanie ocen. A młodzi Kazachowie w Ałma Acie, a Azerowie, do których strzelano w Azerbejdżanie, a zabijani saperskim łopatami Gruzini? Że to nie Rosjanie? Owszem, ale przecież to obywatele ZSSR, ludzie o psychice kształtowanej przez tego samego Stalina, ten sam terror, te same łagry i „psychuszki". Wszyscy oni tysiącami wychodzili na place krzycząc „precz z komunizmem"...
(fragment)

9 miesięcy ciąży - z przymrużeniem oka
Ponad miliard dzieci spłodzonych;
9 miesięcy ciąży z przymrużeniem oka
Pierwszy na świecie przewodnik po ciąży dla czytelnika nienarodzonego napisany przez byłego embriona
Z przedmową Thomasa Harolda Edwarda Bociana
BIBLIA ŻYCIA PŁODOWEGOTa historia wydarzyła się naprawdę.
Przyjaciele Eliany mówili, że jej życie to bajka. Dziewczyna z amerykańskiego miasteczka zakochała się w przystojnym Włochu i zamieszkała z nim w kraju, którego język brzmi jak poezja, a jedzenie smakuje niczym dar niebios.
Niestety, wymarzony dom okazał się jedynie piękną klatką, z której nie można uciec. Kiedy Eliana traci już nadzieję i wiarę w przyszłość, wtedy los stawia na jej drodze nieznajomego. Oboje wiele przecierpieli i trudno im uwierzyć w szczęśliwe zakończenie.
Ale przecież każdy, kto próbuje ukryć miłość, daje najlepszy dowód na jej istnienie.

Pasjonująca instrukcja obsługi współczesności
Każda epoka ma swoją cechę szczególną. Żyjemy w wieku „informacji”, tak jak nasi przodkowie żyli w wieku „pary”, „żelaza” czy choćby „kamienia łupanego”. Czym właściwie jest „informacja”? Na to pytanie odpowiada znany popularyzator nauki i autor bestsellerów James Gleick. Jego najnowsza książka to rewolucyjna lektura, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na współczesny świat.
Informacja to podróż przez wieki sięgająca najdawniejszych czasów, kiedy każda myśl odchodziła w zapomnienie równie szybko, jak się rodziła. Gleick prowadzi czytelnika od pierwszych systemów komunikacyjnych, takich jak tam-tamy, aż do współczesności, kiedy wszyscy bezwiednie staliśmy się ekspertami od wszystkiego, a problemem nie jest brak informacji, ale jej nadmiar. Przybliża sylwetki częstokroć zapomnianych geniuszy i wizjonerów odpowiedzialnych za to, jak rozumiemy dzisiaj informację i jak się nią posługujemy.
Każda informacja może zmienić Twój punkt widzenia.
Ta Informacja odmieni całkowicie Twoje spojrzenie na świat.

 Każdy czytelnik Harukiego Murakamiego tworzy sobie własny obraz Tokio będącego sceną większości jego utworów, ale nie wszyscy są świadomi jak to powieściowe miasto ma się do tego prawdziwego, w którym pisarz mieszka od czasów studenckich.
Spacery po Tokio Harukiego Murakamiego to ilustrowany zdjęciami przewodnik po miejscach pojawiających się w utworach pisarza (...). Zdjęcia pokazują na przykład, jak wyglądało wnętrze baru Dug, gdzie Naoko i Toru pili pewnego popołudnia, placyk, na którym siedział całymi dniami bohater "Kroniki ptaka nakręcacza" przyglądający się przechodniom i schody prowadzące z autostrady stołecznej numer 3 do świata roku 1Q84.
Przewodnik zawiera również informacje z nietłumaczonych dotąd wspomnieniowych esejów pisarza, pozwalające spojrzeć na niektóre miejsca jego oczami.


i na koniec moje "must have"
 W Baśnioborze trwają wakacje.
Seth, wbrew woli dziadka, znów sprzedaje satyrom baterie. Podczas nielegalnych interesów wpada na ślad dziwnej plagi: istoty światła przemieniają się w stworzenia ciemności. Zaraza zatacza coraz szersze kręgi, dotyka nawet najbardziej pokojowych gatunków. Przerażone istoty zbierają się w najlepiej chronionych rejonach lasu. Opiekunowie rezerwatu nie wiedzą, co robić, by zapobiec pladze. Próbują odkryć przyczynę tajemniczych wydarzeń.
Tymczasem Kendra dołącza do Rycerzy Świtu i wraz z innymi członkami bractwa wyrusza na niebezpieczną misję: trzeba odnaleźć kolejny artefakt, zanim uda się to Stowarzyszeniu Gwiazdy Wieczornej. Rozpoczyna się wyścig z czasem, którego stawką są losy jednego z rezerwatów.
Czy Seth dzięki brawurze znów uratuje Baśniobór? Czy Kendra sprosta czekającemu ją zadaniu? Sprawdź! Daj się wciągnąć Pladze cieni!

Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że od jakiś dwóch miesięcy oferta wydawnictw jest jakaś słabsza. Tylko ja mam takie wrażenie?

2 komentarze:

  1. Ciekawe zapowiedzi, ale i tak najbardziej wyczekują na mającą niedługo nadejść premierę piątej części "Gone" Michaela Granta ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. a wiesz, akurat tego typu książek nie czytam, więc nie uwzględniałam jej w moich zapowiedziach

    OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie coś więcej niż "dopisuję do listy". Chciałabym poznać Twoje zdanie.
Zanim skomentujesz zapoznaj się proszę z ZASADAMI panującymi na blogu