18.11.2011

Top 10: największe wyciskacze łez

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... największe wyciskacze łez


Książkoholiczka jest dziwną istotą. Nie zawsze płacze na filmach romantycznych, potrafi płakać nad czymś, co innych nie rusza. 


Współczesny mit o idealnej miłości. Zarówno książka, jak i film, w którym znakomite role zagrali Ali MacGraw i Ryan O'Neal, niezmiennie cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.
 Czyż zna ktoś piękniejszą historię o miłości?

Bestsellerowa powieść dla młodzieży o tym, co dla młodych ludzi jest najważniejsze, co ich inspiruje, co ich życie tworzy: o miłości, przyjaźni, zazdrości, ambicji, rywalizacji. Na podstawie historii Ewy, Zośki, Grzegorza i Andrzeja powstał popularny film Jana Batorego pod tym samym tytułem.


Polskie Love Story.  Piękne, cudowne, wspaniałe
Tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od wielu lat i zaniedbany zakątek ogromnego parku otaczającego posiadłość stryja głównej bohaterki Mary Lennox, pana Cravena. To także miejsce magiczne i pełne czarownego blasku; miejsce, które staje się azylem dla dziesięcioletniej  Mary, która  ucieka tam zawsze wtedy, kiedy czuje się samotna i nikomu niepotrzebna.  Od pojawienia się dziewczynki, ogród  przeżywa niezwykłą przemianę,  zaniedbane kwiaty zaczynają kwitnąć i czarować swoim pięknem. W tym magicznym miejscu rodzi się przyjaźń trojga dzieci: Mary, miejscowego Chłopca Dicona  oraz kalekiego kuzyna dziewczynki, Colina.

Czy można dostać drugą szansę i rozpocząć wszystko od nowa?

James Kier zginął w wypadku. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało.
On sam dowiedział się o własnej śmierci z gazet. Pomyłkę szybko wyjaśniono, ale błąd popełniony przez dziennikarza ucieszył wszystkich znajomych Jamesa.
Nic dziwnego.Nie był kandydatem na najlepszego przyjaciela.Bezwzględny szef. Rekin biznesu wyznający zasadę - po trupach do celu. Mąż, który zostawia umierającą żonę. Ojciec znienawidzony przez syna.
Czy można zacząć wszystko od nowa?Wynagrodzić popełnione krzywdy?
Przebaczyć innym i sobie?
Stokrotki w śniegu to piękna, wzruszająca opowieść o sile miłości i nadziei. O tym, że najważniejsza w życiu jest rodzina. Że tylko kochając i będąc kochanym, można odnaleźć własną drogę w życiu. (recenzja tutaj)

"Najsłynniejsza, najchętniej czytana powieść XX wieku. Amerykańska Wojna i pokój, rozgrywająca się w okresie wojny secesyjnej, hymn na cześć Południa i niezłomności charakteru jego mieszkańców. Powszechnie uznawana za najpiękniejszą historię miłosną wszechczasów. Rok 1861. Scarlett O'Hara, dumna i uparta córka zamożnego plantatora z Georgii, snuje plany małżeństwa z Ashleyem Wilkesem. Nieoczekiwanie dowiaduje się o jego zaręczynach z Melanią Hamilton. Na przekór wszystkim i sobie wychodzi za mąż za brata Melanii – i po zaledwie dwóch miesiącach zostaje wdową. Wojna zmusza ją do przeniesienia się do Atlanty, gdzie flirtuje z przystojnym Rhettem Butlerem – uwodzicielem i przemytnikiem. Niestety, dla mieszkańców Południa nadchodzą ciężkie czasy. Życiowym celem Scarlett staje się ratowanie rodzinnego majątku, Tary. Walcząc o Tarę, poświęci wszystko – nawet miłość. Targana sprzecznymi uczuciami, całe lata śni o Ashleyu, choć w rzeczywistości kocha Rhetta... "


"Dzieci Arbatu" to najgłośniejsze bodaj dzieło literackie okresu radzieckiej "pieriestrojki". Powieść, złożona w wydawnictwie w 1966 roku, ponad dwadzieścia lat czekała na publikację, krążąc od redakcji do redakcji i obrastając w legendę. Wydrukowana w 1987 roku, z miejsca stała się sensacją nie tylko w ZSRR, gdzie ogłoszono ją książką roku, lecz i za granicą.

Ta wielka epicka powieść ukazuje Związek Radziecki w latach 1933-1934, przy czym obraz życia tzw. szarych ludzi — studentów, urzędników, działaczy partyjnych różnych szczebli, kołchoźników, zesłańców — splata się z relacją o aparacie władzy tamtych czasów, przede wszystkim zaś z próbą narysowania portretu samego Stalina, przeniknięcia jego psychiki, sposobu myślenia, motywów postępowania.(opis lubimyczytać)
Liczący ponad półtora tysiąca stron "Archipelag GUŁag" poświęcony jest martyrologii narodów wchodzących w skład ZSRR w latach 1918-1956. W tej monumentalnej pracy Sołżenicyn przedstawił nieznaną, skrywaną przed opinią publiczną część historii państwa sowieckiego. Z kronikarską dokładnością opisał fakty, których poza nim (po aresztowaniu w 1945 r. skazano go na 8 lat więzienia i zsyłkę na Syberię za "antyradziecką agitację i propagandę") było świadkami dwustu jego rozmówców - byłych więźniów GUŁagu. Zapomina się niekiedy, że "Archipelag GUŁag" będąc jednym wielkim aktem oskarżenia totalitarnego systemu panującego w Związku Radzieckim, jest nie tylko wyjątkowym dokumentem epoki lecz także utworem o niewątpliwych walorach literackich.

W wieku 5 lat przeżyła katusze obrzezania, jako 13-latka, bez środków do życia, uciekła z ojczystej Somalii, dziś - top modelka Waris Dirie walczy otwarcie przeciwko seksualnemu okaleczaniu kobiet. Z tej książki dowiesz się, ile musiała wycierpieć, zanim dostała się na szczyty.Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana wielką miłością mego życia, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła, dotarłam do granic wytrzymałości fizycznej i duchowej. Wraz z córką Napirai wygrałyśmy największą walkę o przetrwanie.Corinne Hofmann, urodzona w 1960r. mieszka obecnie w Szwajcarii. Biała Masajka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na trzynaście języków. O dalszych losach bohaterki opowiada książka "Żegnaj, Afryko".Wojna i pokój przedstawia panoramę życia w Rosji w burzliwym okresie wojen napoleońskich. Ta epopeja charakteryzuje się mnogością portretów psychologicznych i barwnych postaci ? występuje ich w powieści kilkaset, a teren akcji stanowi niemal cała Europa: gabinety dyplomatyczne, salony arystokratyczne, loże masońskie, więzienie, chłopska zagroda, pole bitwy, kluby itp. Obraz Rosji, jaki zawarł Tołstoj w Wojnie i pokoju, jest niezwykle sugestywny ? trwają tu nieustanne spory o wybór drogi politycznej, intrygi, zabiegi o pozycję społeczną i ekonomiczną, a równocześnie tuż obok toczy się zwykłe życie: ludzie kochają się, nienawidzą, rozdzielają i łączą. Wydarzenia historyczne stają się tłem dla ludzkich namiętności i perypetii życiowych.

*opisy i okładki empik

6 komentarzy:

 1. Czytałam tylko "Tajemniczy ogród" i bardzo mi się podobał;)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Przeminęło z wiatrem " i "Tajemniczy ogród" - te dwie pozycje czytałam z Twojej 10 , ale szczerze powiem że nie pamiętam czy jakaś łezka poleciała:) - jeżeli tak to bardziej przy " Tajemniczym ogrodzie "

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm, Tajemniczy Ogród czytałam tak dawno temu, że nawet nie jestem pewna czy to prawda :P Poza nim nie kojarzę nic z tej 10... za to dodałabym parę moich typów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z Twojej listy zaliczyłabym trzy pozycje (tajemniczy ogród, love story i przeminęło z wiatrem). Kwiat pustyni mi się podobał ale łez u mnie nie było, i podobnie jest ze stokrotkami w śniegu, za to ja bym dodała książkę - o psie który jeździł koleją (pamietam jak w trzecie klasie razem z nasza panią płakaliśmy podczas wspólnego czytania) oraz Picoult - bez mojej zgody :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Przeminęło z wiatrem" i "Tajemniczy ogród" to spośród wszystkich przez Ciebie wymienionych najchętniej przeze mnie czytane. I choć może łez przy nich nie był, za to sentyment mam do nich ogromny:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Tajemniczy ogród" - jak najbardziej. :) Nie pamiętam, czy płakałam, ale to na pewno wzruszająca historia.

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie coś więcej niż "dopisuję do listy". Chciałabym poznać Twoje zdanie.
Zanim skomentujesz zapoznaj się proszę z ZASADAMI panującymi na blogu