06.04.2012

Top 10: pisarze, którzy powinni odwiedzić Polskę

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na...
Dziesięciu pisarzy, którzy powinni odwiedzić Polskę

 Przyznam się szczerze, że bladego pojęcia nie mam, czy dany pisarz/pisarka już u nas nie gościli.(Nie ograniczam się tych żyjących, a co! nie było o tym mowy :P)Stephen Edwin King (ur. 21 września 1947 w Portland) – amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. W przeszłości wydawał książki pod pseudonimem Richard Bachman, raz jako John Swithen. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie.
Jest autorem horrorów, które przeszły do klasyki gatunku, jak np. Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków, Miasteczko Salem, Podpalaczka. Nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są: Cztery pory roku, Zielona mila, Oczy Smoka, Bastion oraz 7-tomowy cykl powieści fantasy Mroczna WieżaMario Gianluigi Puzo (ur. 15 października 1920, zm. 2 lipca 1999) – amerykański powieściopisarz pochodzenia włoskiego.Znany przede wszystkim ze swoich książek opisujących sycylijską mafię. Najsłynniejsza z nich, Ojciec chrzestny, opublikowana w 1969 roku, stała się tematem scenariusza filmu nakręconego w roku 1972 przez Francisa Forda Coppolę, z Marlonem Brando i Alem Pacino w rolach głównych.

 Wiktor Suworow (właściwe Władimir Bogdanowicz Rezun) –rosyjski pisarz i historyk. Absolwent moskiewskiej Wojskowej Akademii Dyplomatycznej, rezydent radzieckiego wywiadu wojskowego GRU w Genewie. W 1978 roku uciekł do Wielkiej Brytanii, za co został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyrok ten nie został uchylony do dziś.

Autor kilkunastu bestsellerowych książek, m.in.: „Akwarium”, „GRU”, „Specnaz”, „Lodołamacz” „Dzień M”, „Cień zwycięstwa” czy  „Żołnierze wolności”.

Carlos Ruiz Zafón (ur. 25 września 1964 w Barcelonie) – hiszpański pisarz. Napisał między innymi książki: Książę mgły i Cień wiatru. Do swoich ulubionych autorów zalicza Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa.
  Marina Anatoljewna Aleksiejewa (ros. Марина Анатольевна Алексеева, ps. Aleksandra Marinina (Александра Маринина)) (ur. 16 lipca 1957 we Lwowie) - rosyjska pisarka, autorka powieści kryminalnych. W latach 1979-1998 pracowała w milicji, gdzie zajmowała się działalnością edukacyjną i prowadzeniem prac badawczych w dziedzinie kryminologii.  Autorka cyklu powieści o Anastazji Kamieńskiej

 Wiera Szkolnikowa Autorka książek o Namiestniczkach


 Waris Dirie (som. Waris Diiriye, ar. واريس ديري; ur. ok. 1965 roku w Somalii) – modelka i pisarka. W latach 1997–2003 ambasadorka ONZ Pochodzi z muzułmańskiej rodziny, z plemienia nomadów. Jej imię oznacza "pustynny kwiat". Jej siostra i dwie kuzynki zmarły wskutek tradycyjnego obrzezania. Uciekła z domu z powodu nakazu małżeństwa z sześćdziesięciojednoletnim mężczyzną. Przebywała u rodziny w Mogadiszu, a następnie w domu wuja w Londynie jako służąca. Tam odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence'a Donovana. Dzięki niemu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Autorka książek Kwiat pustyni, Córka nomadów, Przełamać tabu, List do matki: wyznanie miłości


 Kathryn Stockett (ur. 1969 w Jackson) – amerykańska pisarka, znana ze swojej debiutanckiej powieści Służące (wyd. oryg. 2009), zekranizowanej pod tym samym tytułem. Richard Paul Evans - autor poruszających powieści, z których każda trafia na pierwsze miejsca amerykańskich list bestsellerów.

 Terence David John Pratchett OBE (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield) — angielski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny'ego Maxwella i Trylogia Nomów.

5 komentarzy:

 1. Najbardziej bym chciała w Polsce Zafona :) Ale King i Evans też by mogli nas odwiedzić ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie na pierwszym miejscu byłaby chyba Suzanne Collins ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisuję się pod komentarzem Cataliny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm, Waris Dirie to podobno teraz mieszka w Polsce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @Maniaczytania: nie miałam o tym pojęcia. Tym lepiej :))
  @Catalina: nie czytałam jej książki niestety więc się nie wypowiem

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie coś więcej niż "dopisuję do listy". Chciałabym poznać Twoje zdanie.
Zanim skomentujesz zapoznaj się proszę z ZASADAMI panującymi na blogu