17.09.2011

TOP 10: najpiękniejsze historie miłosne
Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... Dziesięć najpiękniejszych historii miłosnych!
Trochę ckliwe Top 10, prawda? Miłość... pełno jej począwszy od klasyki kończąc na "harlekinach" z kiosku ruchu. Jednak jest miłość i miłość. Ja cenię tą, dla której bohaterowie są zdolni do największych poświęceń, tą, dla której trzeba walczyć z całym światem. Tą, dla której nie istnieje śmierć. "Harlekinowa" miłość wg schematu "poznali się, ona miała męża/dziecko, on miał za sobą burzliwą przeszłość i żyli długo i szczęśliwie" jest dla mnie tandetna.  Są natomiast historie, dzięki którym wierzę w to, co zostało napisane w 1 liście do Koryntian i chociaż do zbytnio religijnych nie należę. Pod tym tekstem podpisuję się obiema "ręcami".


 Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie.
Po części bowiem tylko poznajemy,
po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe,
zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem,
mówiłem jak dziecko,
czułem jak dziecko,
myślałem jak dziecko.
Kiedy zaś stałem się mężem,
wyzbyłem się tego, co dziecięce.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno;
wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz:
Teraz poznaję po części,
wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.


Współczesny mit o idealnej miłości.Oliviera Barrett'a IV i Jennifer Cavilerri  łączy głębokie uczucie. Na wieść o tym, że młodzi chcą się pobrać, ojciec Oliviera  grozi mu wydziedziczeniem. Dochodzi do konfliktu. Jennifer i jej ojciec  robią wszystko, aby pogodzić Barrett'ów.

Czy może istnieć piękniejsza historia miłosna niż ta? Love story to jedna z pierwszych "dorosłych" książek jaką przeczytałam. To książka, dzięki której uwierzyłam, że miłość może pokonać nawet śmierć.


Bestsellerowa powieść dla młodzieży o tym, co dla młodych ludzi jest najważniejsze, co ich inspiruje, co ich życie tworzy: o miłości, przyjaźni, zazdrości, ambicji, rywalizacji. Na podstawie historii Ewy, Zośki, Grzegorza i Andrzeja powstał popularny film Jana Batorego pod tym samym tytułem.

Polskie Love story. Tak samo, jak w poprzedniej historii, czytając tę książkę zaczynamy wierzyć w to, że miłość jest najważniejsza. Nie liczy się nic: pieniądze, kariera, przyjaźń. Liczy się miłość która  zwycięża wszystko


Bezpretensjonalna, lekka i pełna humoru powieść obyczajowa na temat ważny i poważny. Jak znów pokochać życie, gdy w wieku trzydziestu lat traci się najlepszego męża i przyjaciela? Przed takim problemem staje Holly, młoda wdowa. Pomaga jej... zmarły mąż Gerry, który zostawił jej plik listów do otwierania co miesiąc przez rok, aby wypełnić pustkę i sprawić, by Holly znów mogła być szczęśliwa. Z niekonwencjonalnego, optymistycznego "love story", napisanego przez dwudziestojednoletnią córkę premiera Irlandii.

Ta historia nie wymaga wyjaśnień. Czyż może być coś piękniejszego w tak koszmarnym okresie życia od listów od ukochanego które pozwalają nauczyć się żyć na nowo?
Jest to relacja z czterech lat, które spędziłam w buszu. Kierowana wielką miłością mego życia, wyszłam za mąż za Lketingę, Masaja z Kenii. Tam doświadczyłam nieba i piekła, dotarłam do granic wytrzymałości fizycznej i duchowej. Wraz z córką Napirai wygrałyśmy największą walkę o przetrwanie.Corinne Hofmann, urodzona w 1960r. mieszka obecnie w Szwajcarii. Biała Masajka stała się bestsellerem i została przetłumaczona na trzynaście języków. O dalszych losach bohaterki opowiada książka "Żegnaj, Afryko".
Miłość prawie nigdy nie jest łatwa. Często wymaga poświęcenia i właśnie o takie miłości, pełnej poświęceń i chwili, gdy trzeba tę miłość zostawić jest ta książka. Polecam każdemu.


"W starym wytartym notatniku kryje się kronika pewnej miłości, która rozkwitła po zakończeniu II wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej. Noah Calhoun odczytuje ją wieczorami w domu opieki starej kobiecie cierpiącej na chorobę Alzheimera. Dzięki sile uczucia przeżywa na nowo cudowne chwile swojej wielkiej miłości. Przypomina sobie, kiedy w 1932 roku po raz pierwszy zobaczył Allie Nelson – ich potajemne spotkania, wspólne wakacje i trudny okres rozstania, gdy zniknęła z jego życia na czternaście lat... "

Nie wiem, czy bardziej podziałała na mnie historia miłosna młodych, czy widok dziadka czytającego swej niekontaktującej ukochanej historię ich życia. 
Młoda japońska dziewczyna zostaje sławną gejszą i przeżywa wielką miłość. Inspiracją do spisania jej niezwykłej opowieści, pełnej humory i niezapomnianych postaci, było życie najbardziej znanej współczesnej gejszy - Mineko Iwasaki. Powieść "Wyznania gejszy", głośny literacki debiut amerykańskiego pisarza, należy do największych światowych bestsellerów przełomu XX i XXI wieku.

 Nie wiem dlaczego, ale poświęcenie głównej bohaterki jakoś na mnie działa. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego. Może dlatego nie potrafię, bo miłości nie da się wytłumaczyć?Barbara Ostrzeńska jako młodziutka dziewczyna była, jak się wydaje z wzajemnością, zakochana w przystojnym prawniku, Józefie Toliboskim. Ich drogi rozeszły się jednak - adorator, który nie wahał się przynieść Barbarze bukietu nenufarów porastających taflę jeziora, nie zdobył się na decyzję małżeństwa ze śliczną ale niebogatą panną. 


Dziwna książka, dziwna Barbara, która nie potrafiła odnaleźć się z kochającym ją Bogumiłem. Zawsze całym sercem byłam za tym mężczyzną, którego największą miłością, oprócz ziemi, była ta rozhisteryzowana, zimna i głupia baba.
"Najsłynniejsza, najchętniej czytana powieść XX wieku. Amerykańska Wojna i pokój, rozgrywająca się w okresie wojny secesyjnej, hymn na cześć Południa i niezłomności charakteru jego mieszkańców. Powszechnie uznawana za najpiękniejszą historię miłosną wszechczasów. Rok 1861. Scarlett O'Hara, dumna i uparta córka zamożnego plantatora z Georgii, snuje plany małżeństwa z Ashleyem Wilkesem. Nieoczekiwanie dowiaduje się o jego zaręczynach z Melanią Hamilton. Na przekór wszystkim i sobie wychodzi za mąż za brata Melanii – i po zaledwie dwóch miesiącach zostaje wdową. Wojna zmusza ją do przeniesienia się do Atlanty, gdzie flirtuje z przystojnym Rhettem Butlerem – uwodzicielem i przemytnikiem. Niestety, dla mieszkańców Południa nadchodzą ciężkie czasy. Życiowym celem Scarlett staje się ratowanie rodzinnego majątku, Tary. Walcząc o Tarę, poświęci wszystko – nawet miłość. Targana sprzecznymi uczuciami, całe lata śni o Ashleyu, choć w rzeczywistości kocha Rhetta... "Hmm... trochę dziwna ta Scarlett, prawda? Dziwna, a jednak tak podobna do wielu z nas. Tak to jest, gdy nie wiemy dokładnie co czujemy. Ja stawiam na miłość Scarlett i Rhetta :)
Znakomita powieść o losach słynnego chirurga, prof. Rafała Wilczura. Opuszczony niespodziewanie przez żonę i córeczkę, szuka zapomnienia w alkoholu. Ciężko ranny w głowę podczas bójki w podrzędnej knajpie, traci pamięć. Przez lata  prowadzi życie włóczęgi.  Na posterunku policyjnym, podczas przypadkowego zatrzymania, kradnie akt urodzenia niejakiego  Antoniego Kosiby. Od tej chwili pod takim nazwiskiem tuła się po kraju.  Po kilkunastu latach  znajduje schronienie u wiejskiego młynarza Prokopa.  Dzięki dokonaniu udanej operacji jego syna, zyskuje w okolicy sławę doskonałego znachora. Miejscowy lekarz, doktor Pawlicki, zazdrosny o sukcesy Kosiby, grozi mu sądem. Doprowadza do jego aresztowania, kiedy ten, ratując życie ciężko rannej dziewczynie, przywłaszcza należące do doktora narzędzia chirurgiczne.
Trochę to infantylne, ale od początku chciałam, aby Maria i szanowny Hrabia Leszek byli razem. Czyż jest coś piękniejszego, niż miłość, która nie zna różnic w pochodzeniu? Coś jest w takich mezaliansach. Czasami lubię takie ckliwe historie miłosne ;)


 Wichrowe Wzgórza - historia o wszechpotężnym, niszczącym uczuciu i zgubnej namiętności - to jedyna powieść Emily Brontë. Wpisuje się w nurt tzw. wiktoriańskiej powieści gotyckiej poprzez niezwykłość scenerii, tajemniczość, demoniczność postaci i dramatyczne konflikty. Wartość artystyczna Wichrowych Wzgórz stawia tę powieść w rzędzie arcydzieł światowej literatury. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najlepszych książek o miłości, jakie kiedykolwiek powstały. Cieszy się od lat niesłabnącym uwielbieniem i fascynacją kolejnych pokoleń czytelników.
Chyba nic dodać, nic ująć.  Tego komentować nie trzeba :D*zdjęcia empik, opisy (głównie)empik 

6 komentarzy:

 1. Aż mi wstyd, ale nie przeczytałam żadnej z nich. Ale nadrobię obiecuję sobie:D Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie dobrany miłosny zestaw :)
  ps. słowa listu do Koryntian popieram jak najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisałabym się chyba tylko pod "Wichrowymi..." :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Też mam zamiar umieścić na swojej liście P. S. Kocham Cie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne pary wybrałaś. Naprawdę bardzo piękne są to historie miłosne i pod Twoimi refleksjami bym się podpisała!

  OdpowiedzUsuń
 6. "PS. Kocham cię" i "Pamiętnik" bardzo mi się podobały. "Białą Masajkę" muszę dopiero przeczytać, a "Przeminęło z wiatrem"... doczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie coś więcej niż "dopisuję do listy". Chciałabym poznać Twoje zdanie.
Zanim skomentujesz zapoznaj się proszę z ZASADAMI panującymi na blogu